Сайт присвячений новинам України та Світу. Новини спорту. Тренди на новини туризму. Погода. Використання матеріалів дозволяється за умови посилання на «d.ua»
Білоруська опозиція зафіксувала ознаки підготовки країни до участі у військових діях.
Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі підготував звіт про постійну, систематичну підготовку країни до безпосередньої участі у війні, що включає зміни в законодавстві, збільшення чисельності військовослужбовців та посилення ідеологічного впливу на білоруське суспільство
Про це інформує Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі.
Білоруська опозиція надала українській владі аналітичний звіт, у якому зазначається, що Мінськ систематично готується до можливого прямого залучення у війну на стороні Росії. Документ та офіційне звернення були передані міністру закордонних справ України Андрію Сибізі.
Цю інформацію озвучили представники Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі. Ініціатором передачі матеріалів виступив заступник керівника організації Павло Латушко. За його словами, зібрані дані свідчать про значну трансформацію білоруської держави в умовах війни.
“Ми фіксуємо факти, які свідчать про підготовку Білорусі до потенційної прямої участі у війні на боці Росії. Ця готовність виявляється у змінах законодавства, відмові від нейтрального статусу, мобілізації економіки та збільшенні військових витрат, створенні “народного ополчення” і зростанні чисельності збройних сил, будівництві військової інфраструктури, глибокій інтеграції з російським військово-промисловим комплексом та збройними силами, а також в інформаційно-пропагандистській діяльності з формування антизахідних настроїв у суспільстві. Територія Білорусі вже використовується як логістична база та полігон, а з 2023 року — як місце можливого розміщення тактичної ядерної зброї”, — йдеться у зверненні, підписаному Павлом Латушком.
Автори звіту підкреслюють, що після 2022 року в Білорусі відбулися значні зміни у військовій та законодавчій сферах. Зокрема, після конституційних змін країна втратила статус нейтральної та без’ядерної держави.
Нова військова доктрина, ухвалена у 2024 році, передбачає можливість завдання превентивних ударів у разі виникнення “неминучої загрози”, а також допускає використання білоруських військ за межами країни.
У документі також зазначається, що кількість військовослужбовців за контрактом з 2022 року зросла приблизно у півтора раза. Мобілізаційний резерв оцінюється у 289 тисяч осіб. На південному напрямку формується Південне оперативне командування, а загальна чисельність армії може перевищити 80 тисяч військових.
Окрему увагу автори приділяють створенню так званого “народного ополчення”. За оцінками укладачів звіту, його чисельність потенційно може досягти 150 тисяч осіб. Передбачається, що ці формування виконуватимуть завдання територіальної оборони, охорони тилу та внутрішнього контролю.
У звіті також наголошується на поглибленні інтеграції білоруської економіки з російським військово-промисловим комплексом. Йдеться про збільшення виробничих потужностей окремих підприємств, посилення контролю над працівниками та обмеження доступу до стратегічних ресурсів. Крім того, автори звіту вказують на мілітаризацію освіти, проведення спільних навчань із Росією та посилення ідеологічного впливу на суспільство.
- 19 червня президент України Володимир Зеленський закликав Білорусь демонтувати ретранслятори у двох областях, які допомагають Росії в атаках, і зробити “інші речі, про які говорить її фактичне керівництво неофіційними каналами”, аби Київ дійсно бачив, що Білорусь проти війни.