Після транспортування нафти нафтопроводом "Дружба" до Угорщини та Словаччини 23 квітня, у травні експорт російської сирої нафти трубопроводами зріс на 22%
Цю інформацію наводить щомісячний аналіз Центру дослідження енергетики та чистого повітря (CREA).
“Функціонування трубопроводу “Дружба”, що транспортує російську сиру нафту до Угорщини та Словаччини, відновилося 23 квітня після майже тримісячної перерви, що сприяло збільшенню доходів Росії від експорту трубопровідної нафти на 22% у порівнянні з попереднім місяцем”, – зазначається у дослідженні.
Водночас фахівці CREA підкреслюють, що загальні доходи Росії від експорту сирої нафти за травень зросли лише на 1%, до 362 млн євро на день, тоді як обсяги збільшилися на 8%.
Загалом за травень Угорщина та Словаччина імпортували через трубопровід «Дружба» сирої нафти на 687 млн євро. Це становить лише 5% від загального експорту російської сирої нафти. Проте, враховуючи атаки ЗСУ на російські порти, з яких здійснюється перевалка нафти, для РФ важливо зберегти можливість транспортування нафти трубопроводом.
Окрім сирої нафти, Словаччина та Угорщина у травні отримували російський трубопровідний газ через “Балканський потік” – загалом на 485 млн євро.
Найбільшими імпортерами сирої нафти з РФ є Китай та Індія, які за травень придбали її на 4,8 млрд євро.
Чому Україна відновила транзит через “Дружбу”
Вранці 27 січня російські війська здійснили чергову атаку на об’єкт критичної інфраструктури Групи “Нафтогаз” у західному регіоні України. Як з’ясувалося, РФ атакувала інфраструктуру нафтопроводу “Дружба” поблизу Бродів на Львівщині. Внаслідок цього транзит російської нафти цим нафтопроводом до Словаччини та Угорщини було зупинено.
20 лютого Угорщина заблокувала кредит у розмірі 90 млрд євро для України до відновлення транзиту нафтопроводом “Дружба”. Тодішній прем’єр Віктор Орбан також обіцяв заблокувати транзит газу до України через територію Угорщини з 1 липня.
12 квітня в Угорщині відбулися вибори, на яких перемогла опозиційна партія “Тиса” під керівництвом Петером Мадяром. 22 квітня Україна відновила транзит нафти через “Дружбу”, а 23-го Словаччина та Угорщина підтвердили отримання нафти. Після цього Угорщина розблокувала кредит для України.